Як навчити розуміти англійську на слух?

ноя 16, 01:57 | Новини та оголошення

Вільно говорити та розуміти, що тобі кажуть у відповідь ― хочуть майже всі, хто вчить англійську. І хоча ці навички нерозривно пов’язані, іноді буває так, що людина вже досить добре розмовляє, а ось зрозуміти, про що розповідають на ютубі або запитують у лондонському пабі все ще дуже складно.

Аудіювання ― чи не найскладніша для оволодіння навичка, але якщо дотримуватися певних правил, можна значно допомогти своїм учням її опанувати.

Допоможіть зосередитись

Уявіть, скільки інформації ми чуємо за день: розмови на вулиці та в метро, балачки колег та учнів, теревені радіоведучих, пісні у навушниках, робочі вебінари чи вечірні серіали… Ми все це чуємо, але чи справді слухаємо? Звичайно, що ні. Люди звертають увагу лише на те, що їм важливо або цікаво, все інше ― лише фон. Коли ми просимо учнів прослухати запис та зрозуміти все, про що в ньому йдеться, то ставимо їм майже непосильну задачу. Набагато ефективніше спочатку підігріти інтерес до теми, сформулювати одне-два запитання, а вже потім переходити до прослуховування запису. Так учням буде легше зосередитись на головному.

Не виправляйте одразу

Учні зазвичай хочуть якнайшвидше отримати правильну відповідь, але з цим не варто поспішати. Запитайте, чому вони обрали саме цей варіант, що у тексті підштовхнуло їх до вибору. Можливо, ви з’ясуєте, що вони взагалі не зрозуміли, про що йдеться, переплутали чи не знали ключових слів, аудіо звучало занадто тихо чи гучно. В будь-якому разі, якщо ви знатимете причини помилок, вам буде набагато легше підібрати такі завдання, які справді допоможуть учням впоратись із складнощами та краще розуміти англійську на слух.

Навчайте активному слуханню

Коли нам щось незрозуміло, ми зазвичай перепитуємо або просимо повторити. Але іноді буває так, що ми все добре розчули, але не впевнені у тому, чи правильно зрозуміли. У такому випадку стане у нагоді техніка активного слухання. Для цього потрібно коротко підсумувати почуте. Наприклад, так: “So what I’m hearing from you is that you would like to stay in and study tonight.” Завдяки цьому прийому ми маємо змогу не тільки пересвідчитись у тому, що все вірно, але й проявити уважність до співрозмовника.

Диференціюйте завдання

Чим частіше учні виконують завдання, тим швидше втрачають увагу та інтерес. Існує безліч вправ для аудіювання, серед яких ви можете обрати саме ті, які найкраще підійдуть для ваших учнів. Наприклад, початківцям можна давати завдання без усної відповіді. Потрібно прослухати запис, а потім обвести малюнок, підкреслити слово, підстрибнути чи виконати якісь дії (відкрити двері, взяти олівець і т.п.), щось розфарбувати чи намалювати, заповнити пропуски у реченні. Учням середнього рівня можна ускладнити завдання. Наприклад, запропонувати продовжити історію або вигадати альтернативне закінчення, дати пораду доповідачеві чи розіграти діалог у парах.

Використовуйте відеозаписи

У повсякденному житті ми зазвичай бачимо тих людей, з якими розмовляємо. Отже, окрім слів, які каже співрозмовник, ми помічаємо, як він сидить чи стоїть, як жестикулює, звертаємо увагу на вираз обличчя та обставини, у яких відбувається бесіда. Це допомагає нам точніше зрозуміти, про що насправді йдеться, та дозволяє утримувати увагу на розмові протягом певного часу. Коли ми пропонуємо учням прослухати аудіозапис, ці корисні підказки зникають, учням важче сконцентруватись та продовжувати слухати після того, як вони почули декілька невідомих слів підряд. Влучно підібрані відеозаписи можуть значно полегшити сприйняття мови на слух навіть на початкових рівнях навчання.

Додавайте варіантів

Хтось вивчає англійську для того, щоб спілкуватись з колегами на роботі, хтось ― щоб навчатись в університеті за кордоном, подорожувати світом чи дивитись популярні серіали в оригіналі. Це означає, що більшість наших учнів буде мати справу не тільки з носіями, але і з представниками інших національностей, як то індійцями, китайцями чи німцями. Тому дуже важливо надавати учням можливість чути різні акценти та особливості вимови.

Зменшуйте допомогу

Коли ми вмикаємо телевізор посередині цікавої передачі або заходимо в офіс під час наради, налаштовуватись на контекст чи будувати здогадки немає часу. Ми одразу опиняємось у центрі подій, і все, що ми чуємо, може бути вкрай важливим для розуміння. Тому варто поступово зменшувати кількість допомоги і підтримки, яку ми надаємо учням перед прослуховуванням, і додавати у заняття більш реалістичні завдання на так зване швидке занурення. Наприклад, включити невеликий аудіофрагмент без попереднього обговорення ситуації, розбору невідомих слів і т.д., і дати завдання зрозуміти якомога точніше та детальніше, про що йдеться мова. Звичайно, це завдання не підійде початківцям, але може стати корисним для учнів середнього та високого рівнів.

Окрім завдань на розуміння деталей чи основної ідеї, пропонуйте учням вправи на вимову чи розрізнення акцентів, використовуйте матеріал з аудіо як джерело нової лексики чи граматичних структур, звертайте увагу на з’єднувальні слова, розмовні вирази чи стійкі словосполучення. Будь-який текст ― це невичерпне джерело мовного матеріалу, тож не бійтесь експериментувати!


Приєднуйтесь!